Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dłonie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dłonie. Pokaż wszystkie posty

sobota, 21 lutego 2015

Dłonie / cz.I

W dzisiejszym wpisie pokaże Wam na co trzeba zwrócić największą uwagę w początkowych fazach rysunku dłoni. Ten post ma za zadanie pokazać Wam sposób myślenia o rysowanej dłoni i o tym jak jest zbudowana. Linie pomocnicze przedstawione na zdjęciach poniżej mają Wam pomóc w wyznaczaniu najważniejszych punktów w danym układzie oraz mają służyć jako szkielet do dalszego rysunku.

Do powstania tutorialu ściągnęłam parę zdjęć (deviantart). Zachęcam Was również do ściągnięcia podobnych zdjęć i do obserwacji różnych układów dłoni. Oczywiście pamiętajcie, że najlepiej rysować i obserwować własne dłonie. Jednak jeżeli nie macie na tyle cierpliwości poobserwujcie je na zdjęciach.

 



Krok 1

Na początku zaznaczam linie kostek oraz linie nadgarstka.

 
 
 

Krok 2

Zaznaczam liniami prostymi układ palców od ich czubka po kostki (01), poduszki na wewnętrzej stronie dłoni (02). W trudniejszych układach zaznaczam łamanymi liniami układ każdego palca (03 i 04).

 
 
 

Krok 3

Łączę ze sobą linię nadgarstka oraz linię kostek.  Obszar, który powstał z ich połączenia, wyznacza mi największą część na zewnątrz i wewnątrz dłoni (tzw. śródręcze).

 
 
 

Krok 4

Wyznaczam powierzchnię podstawy kciuka.

 
 
 

Krok 5

Kolejno zaznaczam czubek palca, oraz miejsca ruchome w palcu (stawy). Zaznaczam również miejsca kostek.

 
 
 

Krok 6

Zaznaczam sobie szerokość palców głównie w miejscu ich zgięcia, oraz wyznaczam podstawę palców. Na tym etapie staram się aby te linie już wyginały się w odpowiednich kierunkach.

 
 
 

Krok 7

Zaznaczam szczególne miejsca w dłoni

W tej dłoni zaznaczam ścięgna od kostkach po nadgarstek
Tu wyznaczam miejsca w których zaczynają się wybrzuszenia na wewnętrznej części dłoni oraz miejsce poduszki kciuka.
Tu wyznaczam miejsca w których zaczynają się wybrzuszenia na wewnętrznej części dłoni oraz miejsce poduszki kciuka.

W tej dłoni postanowiłam wyznaczyć kształt palca wskazującego, który po części zasłania resztę palców w dłoni.

W taki sposób otrzymujemy cztery szkielety dłoni, które posłużą nam jako podstawa do narysowania palców, śródręcza oraz nadgarstka. Polecam popatrzeć na inne układy dłoni oraz spróbować w podobny sposób wyznaczyć taki szkielet. Czym więcej zrobicie takich szkieletów na początku tym bardziej zrozumiecie jak rysować dłoń a w przyszłości będzie łatwiej Wam naszkicować  rękę nawet i bez tego.

Na pewno początki są trudne jednak nie da się przyspieszyć procesu  rysowania dłoni bez poznania jej anatomii oraz bez szczegółowej jej obserwacji bądź bez wyznaczania lini pomocniczych w pierwszych latach nauki rysunku.

W kolejnej części pokażę Wam jak dokończyć dłoń oraz na co trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas rysowania.

środa, 18 lutego 2015

Ręka, stopa

Ten post zawiera podstawowe informacje dotyczące budowy anatomicznej dłoni oraz stopy. Właściwie nie da się przedstawić żadnego sensownego tutorialu bez wcześniejszego wspomnienia właśnie o anatomii. Sam opis anatomiczny dłoni czy stopy jest w pewnym sensie ciekawostką.

Dodatkowo do postu umieszczam zdjęcia anatomiczne, które pozwolą Wam lepiej przyjrzeć się temu co mamy pod skórą. Zdjęcia pochodzą z książki Sarah Simblet „Anatomia dla artystów”. Autorem zdjęć do książki jest John Davis. Polecam tą książkę, jak i każdą inną która przybliży Wam anatomię człowieka w rysunku.

Dłoń

Ręka stanowi strukturę anatomiczną o unikalnej budowie. Składa się z kości i stawów, ścięgien i więzadeł, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych. Część przednia ręki nazywana jest powierzchnią dłoniową, a część tylna grzbietową. W obrębie nadgarstka i ręki znajduję się 27 kości. Sam nadgarstek zwiera 8 kości. W obrębie dłoni kości nadgarstka łączą się z kośćmi śródręcza. Natomiast 5 kości śródręcza tworzy dłoń, a każda z nich łączy się z odpowiednim palcem lub kciukiem. Najmniejsze kosteczki w palcu i kciuku to paliczki. Jeden palec zbudowany jest z 3 paliczków, które połączone są ze sobą stawami międzypaliczkowymi. Kciuk składa się tylko z dwóch paliczków, połączonych ze sobą stawem międzypaliczkowym. Mięśnie pomagają nam w utrzymaniu odpowiedniej pozycji nadgarstka, ręki bądź palców w czasie chwytania lub wykonywania precyzyjnych ruchów.


Stopa

Stopa składa się z 26 kości. Podobnie jak w dłoni duży palec składa się z dwóch paliczków, a pozostałe cztery z trzech. W sposób anatomiczny stopę dzielimy na trzy części: śródstopie, stęp i palce stopy. Śródstopie jest giętką częścią stopy ma za zadanie amortyzować wstrząsy podczas chodzenia i składa się z 5 kości. Stęp jest mało ruchliwą i sztywną częścią a jego zadaniem jest przenoszenie ciężaru ciała, składa się z 7 kości. Palce stopy zapewniają stabilność podczas chodzenia czy biegania, składają się z 14 paliczków. Tak samo jak w przypadku dłoni, w utrzymaniu odpowiedniej pozycji stopy podczas chodzenia odpowiadają mięśnie.


W rysunku dłoni i stóp dobrze jest zrozumieć ich budowę anatomiczną. W lepszym jej zrozumieniu pomagają nam częste obserwacje tych części ciała. Zanim przystąpisz do rysowania dłoni bądź stopy, przyjrzyj się (swoim) jak wyglądają. Poruszaj nimi. Potrzyj dłoń o dłoń tak, żeby wyczuć kości i mięśnie. Wespnij się na palce, sprawdź jak pracuje stopa. Jeżeli zrozumiesz jak te części ciała są zbudowane o wiele łatwiej będzie ci je narysować.

Przestudiuj powyższe rysunki. Przyjrzyj się jak układają się kości oraz mięśnie w dłoni oraz stopie. Widzimy się w następnym wpisie. Pokaże Ci jak ułatwić sobie rysowanie tych części ciała.