środa, 18 lutego 2015

Ręka, stopa

Ten post zawiera podstawowe informacje dotyczące budowy anatomicznej dłoni oraz stopy. Właściwie nie da się przedstawić żadnego sensownego tutorialu bez wcześniejszego wspomnienia właśnie o anatomii. Sam opis anatomiczny dłoni czy stopy jest w pewnym sensie ciekawostką.

Dodatkowo do postu umieszczam zdjęcia anatomiczne, które pozwolą Wam lepiej przyjrzeć się temu co mamy pod skórą. Zdjęcia pochodzą z książki Sarah Simblet „Anatomia dla artystów”. Autorem zdjęć do książki jest John Davis. Polecam tą książkę, jak i każdą inną która przybliży Wam anatomię człowieka w rysunku.

Dłoń

Ręka stanowi strukturę anatomiczną o unikalnej budowie. Składa się z kości i stawów, ścięgien i więzadeł, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych. Część przednia ręki nazywana jest powierzchnią dłoniową, a część tylna grzbietową. W obrębie nadgarstka i ręki znajduję się 27 kości. Sam nadgarstek zwiera 8 kości. W obrębie dłoni kości nadgarstka łączą się z kośćmi śródręcza. Natomiast 5 kości śródręcza tworzy dłoń, a każda z nich łączy się z odpowiednim palcem lub kciukiem. Najmniejsze kosteczki w palcu i kciuku to paliczki. Jeden palec zbudowany jest z 3 paliczków, które połączone są ze sobą stawami międzypaliczkowymi. Kciuk składa się tylko z dwóch paliczków, połączonych ze sobą stawem międzypaliczkowym. Mięśnie pomagają nam w utrzymaniu odpowiedniej pozycji nadgarstka, ręki bądź palców w czasie chwytania lub wykonywania precyzyjnych ruchów.


Stopa

Stopa składa się z 26 kości. Podobnie jak w dłoni duży palec składa się z dwóch paliczków, a pozostałe cztery z trzech. W sposób anatomiczny stopę dzielimy na trzy części: śródstopie, stęp i palce stopy. Śródstopie jest giętką częścią stopy ma za zadanie amortyzować wstrząsy podczas chodzenia i składa się z 5 kości. Stęp jest mało ruchliwą i sztywną częścią a jego zadaniem jest przenoszenie ciężaru ciała, składa się z 7 kości. Palce stopy zapewniają stabilność podczas chodzenia czy biegania, składają się z 14 paliczków. Tak samo jak w przypadku dłoni, w utrzymaniu odpowiedniej pozycji stopy podczas chodzenia odpowiadają mięśnie.


W rysunku dłoni i stóp dobrze jest zrozumieć ich budowę anatomiczną. W lepszym jej zrozumieniu pomagają nam częste obserwacje tych części ciała. Zanim przystąpisz do rysowania dłoni bądź stopy, przyjrzyj się (swoim) jak wyglądają. Poruszaj nimi. Potrzyj dłoń o dłoń tak, żeby wyczuć kości i mięśnie. Wespnij się na palce, sprawdź jak pracuje stopa. Jeżeli zrozumiesz jak te części ciała są zbudowane o wiele łatwiej będzie ci je narysować.

Przestudiuj powyższe rysunki. Przyjrzyj się jak układają się kości oraz mięśnie w dłoni oraz stopie. Widzimy się w następnym wpisie. Pokaże Ci jak ułatwić sobie rysowanie tych części ciała.

1 komentarz: