poniedziałek, 23 lutego 2015

Usta

W dzisiejszym tutorialu pokaże Wam w jaki sposób można przenieść kształty z monitora na kartkę papieru oraz jak narysować usta. Oczywiście każdy ma swój sposób na powyższe cele tutorialu, ja chciałam Wam zaprezentować swoje sposoby. Być może dla niektórych poniższy tutorial będzie czymś oczywistym, jednak mam nadzieję, że znajdą się i takie osoby którym on pomoże.

Do wykonania poniższego tutorialu posłużyłam się zdjęciem, które wcześniej zalazłam w zasobach sieci. Następnie za pomocą programu graficznego nałożyłam sobie prowadnice. Jeżeli nie każdy z Was ma takie możliwości, proponuję wydrukować sobie zdjęcie i samemu wyrysować takie prowadnice (taką siatkę można również wykonać na przeźroczystym cienkim pleksi lub astralonie, a następnie przyłożyć do zjęcia). Jest to dobry sposób na przenoszenie i skalowanie obiektów rysunku na papier bądź płótno. 


Narzędzia: ołówek 7B, HB, 2F, wiszer bądź pędzelek, gumka.

Krok 1

Na kartce papieru wyrysowałam swoją siatkę w takich samych proporcjach jakie otrzymałam na komputerowym podglądzie. W moim przypadku było to 20x15 kratek, gdzie jedna kratka była wielkości 1x1 cm (wielkość kratki zależy od Ciebie, ogranicza Cię tylko arkusz papieru na którym rysujesz).

Krok 2

Obserwując kratkę po kratce wyrysowałam sobie zarys ust na kartce.

Krok 3

Używając miękkiego ołówka (7B) nałożyłam czernie. Następnie wiszerem roztarłam miejsca na języku oraz na ustach.

Krok 4

Używając twardego (2F) oraz ołówka HB narysowałam środkową część ust (język oraz zęby).

Krok 5

Następnie wyrysowałam resztę ust. Mój sposób na narysowanie tych partii to rysowanie od najjaśniejszych tonów po najciemniejsze. Zaczęłam od nałożenia szarości twardym ołówkiem oraz zmiękczałam ślady ołówka wiszerem. Nie przejmowałam się samym światłem na ustach, ponieważ cały czas kontrolowałam je gumką, wymazując odpowiednie miejsca lub przemazując już zaciemnione. 

Krok 6

Do narysowania ciemniejszych partii na ustach użyłam ołówka HB (automatu). Aby nadać "tkankę" ustom wykonywałam krótkie kreski ołówkiem. Trzeba zauważyć, że tkanka na naszych ustach układa się promieniście od środka ust po ich zewnętrzną część. Tak też prowadziłam ołówek i polecam taką technikę.

Krok 7

Na końcu, aby wykończyć rysunek użyłam miękkiego ołówka (7B) do przyciemnienia niektórych partii. Ostatecznie zmazałam moją siatkę.


Końcowy efekt naszej pracy dużo zależy od naszych umiejętności rysunkowych oraz od umiejętności obserwacji. Pamiętajcie, nie zrażajcie się jeżeli za pierwszym razem coś Wam nie wyszło. Próbujcie dalej. 

Do zobaczenia w następnym wpisie. Życzę udanego tygodnia oraz mnóstwa rysunków ;) Czekam na Wasze prace na facebookowym profilu strony.

sobota, 21 lutego 2015

Dłonie / cz.I

W dzisiejszym wpisie pokaże Wam na co trzeba zwrócić największą uwagę w początkowych fazach rysunku dłoni. Ten post ma za zadanie pokazać Wam sposób myślenia o rysowanej dłoni i o tym jak jest zbudowana. Linie pomocnicze przedstawione na zdjęciach poniżej mają Wam pomóc w wyznaczaniu najważniejszych punktów w danym układzie oraz mają służyć jako szkielet do dalszego rysunku.

Do powstania tutorialu ściągnęłam parę zdjęć (deviantart). Zachęcam Was również do ściągnięcia podobnych zdjęć i do obserwacji różnych układów dłoni. Oczywiście pamiętajcie, że najlepiej rysować i obserwować własne dłonie. Jednak jeżeli nie macie na tyle cierpliwości poobserwujcie je na zdjęciach.

 



Krok 1

Na początku zaznaczam linie kostek oraz linie nadgarstka.

 
 
 

Krok 2

Zaznaczam liniami prostymi układ palców od ich czubka po kostki (01), poduszki na wewnętrzej stronie dłoni (02). W trudniejszych układach zaznaczam łamanymi liniami układ każdego palca (03 i 04).

 
 
 

Krok 3

Łączę ze sobą linię nadgarstka oraz linię kostek.  Obszar, który powstał z ich połączenia, wyznacza mi największą część na zewnątrz i wewnątrz dłoni (tzw. śródręcze).

 
 
 

Krok 4

Wyznaczam powierzchnię podstawy kciuka.

 
 
 

Krok 5

Kolejno zaznaczam czubek palca, oraz miejsca ruchome w palcu (stawy). Zaznaczam również miejsca kostek.

 
 
 

Krok 6

Zaznaczam sobie szerokość palców głównie w miejscu ich zgięcia, oraz wyznaczam podstawę palców. Na tym etapie staram się aby te linie już wyginały się w odpowiednich kierunkach.

 
 
 

Krok 7

Zaznaczam szczególne miejsca w dłoni

W tej dłoni zaznaczam ścięgna od kostkach po nadgarstek
Tu wyznaczam miejsca w których zaczynają się wybrzuszenia na wewnętrznej części dłoni oraz miejsce poduszki kciuka.
Tu wyznaczam miejsca w których zaczynają się wybrzuszenia na wewnętrznej części dłoni oraz miejsce poduszki kciuka.

W tej dłoni postanowiłam wyznaczyć kształt palca wskazującego, który po części zasłania resztę palców w dłoni.

W taki sposób otrzymujemy cztery szkielety dłoni, które posłużą nam jako podstawa do narysowania palców, śródręcza oraz nadgarstka. Polecam popatrzeć na inne układy dłoni oraz spróbować w podobny sposób wyznaczyć taki szkielet. Czym więcej zrobicie takich szkieletów na początku tym bardziej zrozumiecie jak rysować dłoń a w przyszłości będzie łatwiej Wam naszkicować  rękę nawet i bez tego.

Na pewno początki są trudne jednak nie da się przyspieszyć procesu  rysowania dłoni bez poznania jej anatomii oraz bez szczegółowej jej obserwacji bądź bez wyznaczania lini pomocniczych w pierwszych latach nauki rysunku.

W kolejnej części pokażę Wam jak dokończyć dłoń oraz na co trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas rysowania.

środa, 18 lutego 2015

Ręka, stopa

Ten post zawiera podstawowe informacje dotyczące budowy anatomicznej dłoni oraz stopy. Właściwie nie da się przedstawić żadnego sensownego tutorialu bez wcześniejszego wspomnienia właśnie o anatomii. Sam opis anatomiczny dłoni czy stopy jest w pewnym sensie ciekawostką.

Dodatkowo do postu umieszczam zdjęcia anatomiczne, które pozwolą Wam lepiej przyjrzeć się temu co mamy pod skórą. Zdjęcia pochodzą z książki Sarah Simblet „Anatomia dla artystów”. Autorem zdjęć do książki jest John Davis. Polecam tą książkę, jak i każdą inną która przybliży Wam anatomię człowieka w rysunku.

Dłoń

Ręka stanowi strukturę anatomiczną o unikalnej budowie. Składa się z kości i stawów, ścięgien i więzadeł, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych. Część przednia ręki nazywana jest powierzchnią dłoniową, a część tylna grzbietową. W obrębie nadgarstka i ręki znajduję się 27 kości. Sam nadgarstek zwiera 8 kości. W obrębie dłoni kości nadgarstka łączą się z kośćmi śródręcza. Natomiast 5 kości śródręcza tworzy dłoń, a każda z nich łączy się z odpowiednim palcem lub kciukiem. Najmniejsze kosteczki w palcu i kciuku to paliczki. Jeden palec zbudowany jest z 3 paliczków, które połączone są ze sobą stawami międzypaliczkowymi. Kciuk składa się tylko z dwóch paliczków, połączonych ze sobą stawem międzypaliczkowym. Mięśnie pomagają nam w utrzymaniu odpowiedniej pozycji nadgarstka, ręki bądź palców w czasie chwytania lub wykonywania precyzyjnych ruchów.


Stopa

Stopa składa się z 26 kości. Podobnie jak w dłoni duży palec składa się z dwóch paliczków, a pozostałe cztery z trzech. W sposób anatomiczny stopę dzielimy na trzy części: śródstopie, stęp i palce stopy. Śródstopie jest giętką częścią stopy ma za zadanie amortyzować wstrząsy podczas chodzenia i składa się z 5 kości. Stęp jest mało ruchliwą i sztywną częścią a jego zadaniem jest przenoszenie ciężaru ciała, składa się z 7 kości. Palce stopy zapewniają stabilność podczas chodzenia czy biegania, składają się z 14 paliczków. Tak samo jak w przypadku dłoni, w utrzymaniu odpowiedniej pozycji stopy podczas chodzenia odpowiadają mięśnie.


W rysunku dłoni i stóp dobrze jest zrozumieć ich budowę anatomiczną. W lepszym jej zrozumieniu pomagają nam częste obserwacje tych części ciała. Zanim przystąpisz do rysowania dłoni bądź stopy, przyjrzyj się (swoim) jak wyglądają. Poruszaj nimi. Potrzyj dłoń o dłoń tak, żeby wyczuć kości i mięśnie. Wespnij się na palce, sprawdź jak pracuje stopa. Jeżeli zrozumiesz jak te części ciała są zbudowane o wiele łatwiej będzie ci je narysować.

Przestudiuj powyższe rysunki. Przyjrzyj się jak układają się kości oraz mięśnie w dłoni oraz stopie. Widzimy się w następnym wpisie. Pokaże Ci jak ułatwić sobie rysowanie tych części ciała.

Początek

Obecny blog powstał dla uzupełnienia mojego facebookowego profilu, na którym pragnę zachęcać każdego do rysowania. Będą tu pojawiały się różne posty, które mam nadzieję, pomogą Wam w lepszym zrozumieniu zasad rysunku, grafiki czy malarstwa.

Jeżeli masz jakieś wątpliwości dotyczące swoich umiejętności, masz jakiś rysunkowy problem bądź chcesz się poradzić... pisz śmiało. Z chęcią podzielę się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem.