sobota, 21 lutego 2015

Dłonie / cz.I

W dzisiejszym wpisie pokaże Wam na co trzeba zwrócić największą uwagę w początkowych fazach rysunku dłoni. Ten post ma za zadanie pokazać Wam sposób myślenia o rysowanej dłoni i o tym jak jest zbudowana. Linie pomocnicze przedstawione na zdjęciach poniżej mają Wam pomóc w wyznaczaniu najważniejszych punktów w danym układzie oraz mają służyć jako szkielet do dalszego rysunku.

Do powstania tutorialu ściągnęłam parę zdjęć (deviantart). Zachęcam Was również do ściągnięcia podobnych zdjęć i do obserwacji różnych układów dłoni. Oczywiście pamiętajcie, że najlepiej rysować i obserwować własne dłonie. Jednak jeżeli nie macie na tyle cierpliwości poobserwujcie je na zdjęciach.

 



Krok 1

Na początku zaznaczam linie kostek oraz linie nadgarstka.

 
 
 

Krok 2

Zaznaczam liniami prostymi układ palców od ich czubka po kostki (01), poduszki na wewnętrzej stronie dłoni (02). W trudniejszych układach zaznaczam łamanymi liniami układ każdego palca (03 i 04).

 
 
 

Krok 3

Łączę ze sobą linię nadgarstka oraz linię kostek.  Obszar, który powstał z ich połączenia, wyznacza mi największą część na zewnątrz i wewnątrz dłoni (tzw. śródręcze).

 
 
 

Krok 4

Wyznaczam powierzchnię podstawy kciuka.

 
 
 

Krok 5

Kolejno zaznaczam czubek palca, oraz miejsca ruchome w palcu (stawy). Zaznaczam również miejsca kostek.

 
 
 

Krok 6

Zaznaczam sobie szerokość palców głównie w miejscu ich zgięcia, oraz wyznaczam podstawę palców. Na tym etapie staram się aby te linie już wyginały się w odpowiednich kierunkach.

 
 
 

Krok 7

Zaznaczam szczególne miejsca w dłoni

W tej dłoni zaznaczam ścięgna od kostkach po nadgarstek
Tu wyznaczam miejsca w których zaczynają się wybrzuszenia na wewnętrznej części dłoni oraz miejsce poduszki kciuka.
Tu wyznaczam miejsca w których zaczynają się wybrzuszenia na wewnętrznej części dłoni oraz miejsce poduszki kciuka.

W tej dłoni postanowiłam wyznaczyć kształt palca wskazującego, który po części zasłania resztę palców w dłoni.

W taki sposób otrzymujemy cztery szkielety dłoni, które posłużą nam jako podstawa do narysowania palców, śródręcza oraz nadgarstka. Polecam popatrzeć na inne układy dłoni oraz spróbować w podobny sposób wyznaczyć taki szkielet. Czym więcej zrobicie takich szkieletów na początku tym bardziej zrozumiecie jak rysować dłoń a w przyszłości będzie łatwiej Wam naszkicować  rękę nawet i bez tego.

Na pewno początki są trudne jednak nie da się przyspieszyć procesu  rysowania dłoni bez poznania jej anatomii oraz bez szczegółowej jej obserwacji bądź bez wyznaczania lini pomocniczych w pierwszych latach nauki rysunku.

W kolejnej części pokażę Wam jak dokończyć dłoń oraz na co trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas rysowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz